Awaria ogniw elektrycznych w Tesli, co to oznacza? – krótko i na temat

Krótko i na temat, w cyklu szybki artykuł pt.: Dlaczego w samochodach elektrycznych Tesli, potocznie zwanych "eko elektrykami" w czasie, choćby tylko jednego ogniwa elektrycznego, następuje unieruchomienie całego pojazdu?

Skąd ta awaria całego elektrycznego akumulatora, kiedy zepsuciu ulega tylko jeden fragment- niewielki zestaw ogniw?

Dzieje się tak dlatego, że wszystkie obecne stosowane moduły baterii w Tesli  montowane są w szeregach. Przeważnie po sześć par szeregowych oraz każdy taki szereg jest połączony równolegle z pozostałymi elementami budującymi ogniwo samochodu elektrycznego.

Zresztą każda bateria litowo-jonowa (Li-Po) może się zepsuć na dwa sposoby:

 Po pierwsze: może dojść do przerwy w obwodzie w wyniku zużycia się materiałów wewnątrz samej baterii w Tesli.

 Po drugie: W akumulatorze może dojść do rozległego zwarcia, jeżeli wewnątrz, tylko któregoś z ogniw, wystarczy, że tylko jednego- dojdzie do zwarcia w jego obwodach. Na stykach pomiędzy łączeniami parkietów tego typu bakterii (ogniw).

Co powoduje taka awaria w baterii Tesli?

W obydwu w tych przypadkach -szereg, w którym znajduje się zepsuta bateria, będzie zawsze przyjmował nienormalną, czyli niepożądaną ilością prądu, więc zawsze będzie to albo za mało, albo za dużo. Dosłownie tłumacząc to obrazowo: ilość otrzymanego, czyli przyjętego prądu przez akumulator, równa się albo prawie nic, albo wszystko (cały ładunek elektryczny). Na takiej zasadzie działa każde ogniwo, inaczej każda bateria, nawet ta umieszczona w telefonie komórkowym lub innym urządzeniu.

Aczkolwiek na opisywaną sytuację powyżej, producenci stosują zabezpieczenia. Tego rodzaju zabezpieczenia od razu wyłączają cały moduł i w następstwie tego wyłączane automatycznie są, np. wszystkie ogniwa modułowe- baterii w Tesli z dalszej jej eksploatacji. Tym samym uniemożliwia jej wybuch- całej baterii, która w konsekwencji może doprowadzić do pożaru auta lub jakiegokolwiek innego urządzenia czy maszyny.

Poruszane na łamach tego artykułu tłumaczenie, jest trochę, tak, jakby na wyrost. Jednak lepiej jest postąpić tak, niż później świecić oczami w związku z kolejną nieudaną naprawą samochodu lub zdziwieniem, a także furią ze strony niezadowolonych Klientów, posiadaczy samochodów Tesli.

Musi upłynąć jeszcze sporo czasu, zanim wszyscy ludzie zrozumieją dokładne działanie pojazdów typu Tesla.