Jak temperatura wpływa na pracę samochodu?

Nie ukrywajmy, że każdy z nas traktuje samochód tylko jako narzędzie do przemieszczania się i nigdy by nie pomyślał, że upały również są szkodliwe dla samochodów. Natomiast okazuje się, że słońce jest szkodliwe dla naszych samochodów, a zwłaszcza dla tych, które nie są garażowane i na co dzień stoją poniekąd cały dzień na dworze. W Polsce panuje klimat ciepły, ale umiarkowany i często występuje zmieniająca się pogoda, która ma szkodliwy wpływ na samochód.

Temperatura a samochód

W bardzo wysoką temperaturę na dworze nasz samochód odczuwa bardzo ciężko. Blacha samochodu czy jak i opony czy samo wnętrze bardzo szybko się nagrzewa, nie bez powodu mówią, że można zrobić jajko sadzone na masce samochodu.

Jaki słońce ma wpływ na nasz samochód?

1. Akumulator

Sytuacja dotyczy samochodu, który przez dłuższy czas nie jest użytkowany. Warto wziąć pod uwagę np. pod naszą nieobecność wakacyjną nasze auto będzie nie używane, więc warto z niego wyjąć akumulator, ponieważ nie używany samochód również pobiera prąd a dodatkowo słońce źle wpływają na jakość akumulatora a wysoka temperatura go niszczy i możemy już więcej go nie odpalić. Akumulator jest narażony na samorozładowanie się.

Jak chronić energię akumulatora podczas upałów?

  • sprawdzaj upływność prądu  w samochodzie,
  • wyjąć akumulator z samochodu na czas dłuższego urlopu.

2. Opony

Aswalt w lato może się nagrzać  do 60 stopni Celsjusza a nasze opony nawet te z wyższej półki nie są przystosowane do długiej pracy na rozgrzanym asfalcie. Oczywiście dobre opony to podstawa dla każdego samochodu, a o ich wpływie na optymalną i bezpieczną jazdę przeczytamy w serwisie internetowym NaDrogach.pl. Ogumienie staje się miękkie, co powoduje szybsze zużycie, które nawet powodują odkształcanie. W takim przypadku najlepiej garażować samochód, opony narażone są na uszkodzenia a my na niebezpieczeństwo na drodze, gdzie uszkodzone opony wydłużają czas hamowania.

Jak postępować, aby chronić opony przed upałami?

  • kontroluj ciśnienie w oponach,
  • częściej sprawdzaj stan bieżnika,
  • używaj opony do pory roku.

3. Silnik

Wysokie temperatury mają ogromy wpływ na pracę silnika, gdzie wysoka temperatura na dworze, gdy wchodzimy w wysokie obroty to płyn chłodniczy może się nagrzać do 100 stopni, co powodować może wyciek płynu chłodniczego, awarię termostatu jak i wentylatora. W takiej sytuacji należy wyłączyć ogrzewanie z nawiewem i należy otworzyć maskę nie wyłączając przy tym silnika.

Jak już widzimy wysoka temperatura uciążliwa jest nie tylko dla nas ale również dla naszych samochodów. Jeśli masz możliwość garażu samochód lub staraj się parkować samochód w cieniu tak by nie miało szansy nagrzewać nam samochodu. Pamiętaj by nie lekceważyć przegrzewania silnika, każda kontrolka która świeci to znak, że nasz samochód potrzebuje pomocy.