Samochód rarytas ZIS- 110 i ZIS- 115

Miłośnicy motoryzacji mają czym się zachwycać. Historyczne modele klasycznych samochodów są rzadkością. Dzisiaj możesz przeczytać o modelu z czasów wojny 1942r., który był wersją reprezentacyjną oraz drugi model z wersją opancerzoną.

Niemcy mordowali Żydów oraz Polaków, a w międzyczasie myśleli jak uczcić dzień tego mordu. Tak też dowództwo jeździło różnymi modelami samochodów. Część z nich zniszczono. A nieliczne modele przetrwały do dzisiaj. Te białe kruki to model ZIS- 110 oraz ZIS- 115.

Wojna z nazistowskimi Niemcami w 1942 roku trwała i nie widać było końca. Niemcy były u szczytu zwycięstwa, mordując miliony Polaków i Żydów. Samochody osobowe zaczęły być rarytasem. Fabryki miały zakaz produkowania tego typu aut. A projektanci mieli zakaz projektowania nowych modeli samochodów osobowych. Jednak Stalin uważał, że zaraz wygra i zlecił produkcję modelu limuzyny idealnej na dzień chwały. W ZSRR najbardziej udanym modelem samochodu stał się ZIS- 110. Obecnie rzadko można spotkać ten typ samochodu. Jeszcze bardziej mało dostępnym modelem jest ZIS- 115, czyli opancerzona wersja reprezentacyjnego modelu samochodu z ZSRR. Na świecie jest ich tylko kilkanaście ocalałych w czasie wojny.

Mitsubishi z Nową Wizją Vision Ralliart Concept

Miłośnicy motoryzacji mogą poszukać zdjęć dostępnych w kolekcji numerów archiwalnych czasopism poświęconych motoryzacji, miłośników blogów, czy stron internetowych przeznaczonych na historię aut. W czasie wojny 1942 roku bez wątpienia auto takie, a zwłaszcza wersja opancerzona, musiały robić wrażenie.